236353-2021 - ResultatSverige-Vellinge: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av projektörer inom VA och gata
Referensnummer: UH-2020-74
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Beställaren genomför löpande projekt inom anläggning och behöver från tid till annan förstärkning av externa resurser inom områdena VA och Gata. Upphandlingen omfattar ramavtal för externa resurser, främst projektörer, inom (i) VA och (ii) Gata. Ramavtal kommer att tecknas med 2 konsulter inom vart och ett av anbudsområdena.
Uppdrag kommer att vara generalkonsultuppdrag vilket innebär att vinnande anbudsgivare, oregelbundet, kan komma att behöva ta in diverse specialistkompetenser inom ramavtalsområdet. Ramavtalet omfattar inte uppdrag som med anledning av sin storlek, tekniska utformning, speciella säkerhetshänsyn eller i övrigt är så speciella att de utformas som enskilda projekt med separat upphandling.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
VA
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Gata
Del nr: 2