236410-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Söderhamn: Anläggningsarbeten för kajer
Förhandsmeddelande
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förstärkning av kaj 4 & 6 Gävle Hamn
Referensnummer: 8342
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Kajrenovering med grundläggning av borrande pålar, ca 1800 kvm betongarbeten samt arbeten med dagvattensystem.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45241100 Anläggningsarbeten för kajer, 45262600 Diverse entreprenader inom särskilda fackområden
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen