236511-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Däck till lätta och tunga fordon
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Däckavtal 2017.
Referensnummer: 2017/1717
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34350000 Däck till lätta och tunga fordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av däckavtal för Skogsstyrelsens fordon.
Orientering:
Skogsstyrelsen inbjuder anbudsgivare (Leverantör) att lämna anbud i enlighet med detta förfrågningsunderlag avseende däck med tillhörande tjänster.
Upphandlingsförfarande:
Upphandlingen genomförs i enlighet med bestämmelserna i lagen (2016:1145) om offentlig upphandling med ett öppet förfarande.
Anbud ska vara på svenska inkl. samtliga bilagor.
Upphandlande myndighet:
www.skogsstyrelsen.se
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34351100 Bildäck, 34352100 Lastbilsdäck, 50116500 Reparation av däck, inklusive montering och balansering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skogsstyrelsen är myndigheten för frågor som rör skog och som arbetar på medborgarnas uppdrag för att landets skogar ska vårdas och brukas så att skogen ger en uthålligt god avkastning samtidigt som biologisk mångfald bevaras. Skogsstyrelsen arbetar också med att lyfta fram skogens värden för rekreation och friluftsliv, samt att öka medvetandet om skogens betydelse. Läs mer om oss på www.skogsstyrelsen.se
Antal avtalsparter.
Skogsstyrelsen har för avsikt att teckna avtal med tre (3) däckleverantörer.
Om färre än 3 avtal tecknats efter upphandlingen, eller om dom 3 avtalspartnerna har orimligt dålig geografisk spridning med avseende på Skogsstyrelsens placeringar som innefattar 89 kontor spridda över hela landet, kan ytterligare avtal att kompletteringsupphandlas.