För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: http://www.sjofartsverket.se
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av nya lyftkranar till isbrytaren Oden.
Referensnummer: 0307-17-02042
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 42410000 Lyft- och hanteringsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Svenska Sjöfartsverket (SjöV) ger Er tillfälle att lämna anbud angående leverans av nya lyftkranar avsedda för isbrytaren Oden.
Huvudpunkter:
— Leverans av nya lyftkranar till SjöV:s centrallager i Norrköping.
— Genomföra driftsättning och acceptans test (SAT).
— Hålla erforderlig utbildning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34500000 Fartyg och båtar, 34513000 Fiskefartyg, räddningsfartyg och andra specialfartyg, 34900000 Diverse transportutrustning och reservdelar, 42414000 Lyftkranar, mobila lyftramar och truckar med kran, 42414100 Lyftkranar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen