236522-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Skrivare och kurvskrivare
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionsmaskiner.
Referensnummer: 17108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30232100 Skrivare och kurvskrivare
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun tillsammans med Bjurholms kommun, Vännäs kommun, Vännäs fastigheter, Vindelns kommun, Vindelnbostäder AB, Umeå Kommunföretag AB, AB Bostaden, UPAB, Kvarkenhamnar AB, Västerbottens museum, Umeå Energi AB, Umeå Energi Elnät AB, Umeå Energi Elhandel AB, Umeå Energi UmeNet AB, Umeå Energi Sol Vind & Vatten AB och BioEndev AB upphandlar ett ramavtal för köp av fabriksnya multifunktionsmaskiner (MFP) av senaste modell. Umeå kommun har totalt 800 nätverksanslutna skrivare varav 400 leasade MFP. De MFP som är leasade har individuella avtalslängder och kommer att bytas ut löpande under avtalsperioden. Avtalet baseras på 3 basmaskiner (grundstandard) med olika utskriftsvolymer med tillhörande serviceavtal. Umeå kommun bestämmer själva när serviceavtalet ska upphöra på aktuell MFP. När den tekniska livslängden på MFP är uppnådd kommer köparen själv att ansvara för hållbar återvinning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Umeå kommun tillsammans med Bjurholms kommun, Vännäs kommun, Vännäs fastigheter, Vindelns kommun, Vindelnbostäder AB, Umeå Kommunföretag AB, AB Bostaden, UPAB, Kvarkenhamnar AB, Västerbottens museum, Umeå Energi AB, Umeå Energi Elnät AB, Umeå Energi Elhandel AB, Umeå Energi UmeNet AB, Umeå Energi Sol Vind & Vatten AB och BioEndev AB upphandlar ett ramavtal för köp av fabriksnya multifunktionsmaskiner (MFP) av senaste modell. Umeå kommun har totalt 800 nätverksanslutna skrivare varav 400 leasade MFP. De MFP som är leasade har individuella avtalslängder och kommer att bytas ut löpande under avtalsperioden. Avtalet baseras på 3 basmaskiner (grundstandard) med olika utskriftsvolymer med tillhörande serviceavtal. Umeå kommun bestämmer själva när serviceavtalet ska upphöra på aktuell MFP. När den tekniska livslängden på MFP är uppnådd kommer köparen själv att ansvara för hållbar återvinning. Obs: Under perioden 30:e juni till den 11:e augusti kommer inga frågor att besvaras så vi uppmanar er att ställa eventuella frågor så snart som möjligt.