236595-2023 - ResultatSverige-Västerås: Hörapparater
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Öroninsatser
Referensnummer: IN-IN21-0416
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33185000 Hörapparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser avtal avseende tillverkning av öroninsatser inklusive service i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten.
Tillverkning och leverans av öroninsatser sker efter avtryck och beställning gjord av audionom.
Benämns vidare som Avtal.
Volymuppgifter
Det totala behovet av efterfrågade öroninstaser under aktuell avtalsperiod inklusive eventuella option beräknas uppgå till ca. 11000 stycken.
Uppgifterna baseras på föregående års inköpsvolymer samt en uppskattning av kommande behov. Någon garanti att erhålla viss volym ges inte.
Takvolym
Takvolymen i ramavtalet är 13000 st av öroninsatser.
Om Köparens beställningar överstiger angivet antal upphör ramavtalet att gälla utan ytterligare bekräftelse från någondera part. Parterna delar ett ömsesidigt ansvar att underrätta motparten om takvolymen uppnås.
Takvolymen ska inte ses som en garanterad volym utan fastställer endast en övre gräns för ramavtalet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33185100 Delar och tillbehör till hörapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen