236605-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Brödprodukter, färska bakverk och kakor
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Färskt bröd och konditori 2017.
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15810000 Brödprodukter, färska bakverk och kakor
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (”VGR”) inbjuder er att lämna anbud avseende Färskt bröd och konditori till Västra Götalandsregionens storkök, Göteborgsoperan, Göteborgssymfonikerna och Västtrafik.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15811000 Brödprodukter, 15812000 Bakverk och kakor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Avtalet planeras gälla 2 år från och med den 1.2.2018 med möjlighet till förlängning upp till 24 månader.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal med en leverantör.
Anbud lämnas på hela upphandlingen. Avtalsvärdet per år beräknas till ca 5 000 000 SEK.