236608-2021 - ÄndringSverige-Borlänge: Skötsel av avloppsnät
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för TV-inspektioner i VA-ledningsnät
Referensnummer: 21/24
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90480000 Skötsel av avloppsnät
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar i huvudsak löpande TV-inspektioner av rörledningar i det befintliga avloppsnätet inom Borlänge kommun, men omfattar även beställarens samtliga anläggningar, fastigheter och övriga ledningar. Uppdraget omfattar även spolning, slamsugning och rotskärning i samband med TV-inspektioner och kan innebära ett visst antal akuta uttryckningar.