236747-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: EMG-apparater
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
System för EMG och neurografier, Sydöstra-Ö
Referensnummer: UC-2018-28
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33121300 EMG-apparater
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling av System för EMG och neurografier.
Förevarande upphandling sker genom samverkan mellan Region Östergötland, Region Jönköpings län samt Landstinget i Kalmar län.
Denna upphandling omfattar initialt 6 st. nya EMG maskiner till Neurofysiologiska kliniken på universitetssjukhuset i Linköping. Upphandlingen omfattar även en option för Region Östergötland om att köpa ytterligare 2 st. EMG maskiner.
För Region Jönköpings län omfattar denna upphandling en option om att köpa 5 st. EMG maskiner.
För Landstinget i Kalmar län omfattar denna upphandling initialt 1st. ny EMG maskin med option om att köpa ytterligare 1st. EMG maskin.
Upphandlingen omfattar installation av minst 20 st. applikationer för efteranalys av mätdata, med minst 10 st. samtidiga användare.
Upphandlingen omfattar även service och underhåll, reservdelar samt tillbehör till efterfrågad EMG maskiner.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Allmänt
Region Östergötland inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling av System för EMG och neurografier. Systemet inkluderar både EMG maskin och applikation för efteranalys av mätdata.
Vid Neurofysiologiska kliniken, Universitetssjukhuset i Linköping, finns idag utrustningar för Neurografi/EMG. Dessa utrustningar är av varierande ålder och skall nu ersättas. Denna upphandling omfattar initialt 6 st. nya EMG maskiner till Neurofysiologiska kliniken på universitetssjukhuset i Linköping. Upphandlingen omfattar även en option för Region Östergötland om att köpa ytterligare 2 st. EMG maskiner.
För Landstinget i Kalmar län omfattar denna upphandling initialt 1st ny EMG maskin med option om att köpa ytterligare 1st. EMG maskin.
Region Östergötlands mest omfattande uppdrag är att erbjuda länsinvånarna en god hälso- och sjukvård och tandvård utifrån ett hälsofrämjande synsätt. Region Östergötland leder därutöver det regionala utvecklingsarbetet för långsiktig och hållbar utveckling i regionen inom områden som näringsliv, kultur, infrastruktur, landsbygd och kollektivtrafik.
För ytterligare information om Region Östergötlands organisation se www.regionostergotland.se.