236758-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten – Anläggande ytskikt inom del av DP jägarskolan
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelAnläggande ytskikt inom del av DP jägarskolan
BeskrivningDetta projekt innefattar anläggandet av ytskikt inom delar av detaljplan Jägarskolan, Gula raden m.fl., i samverkan med entreprenören, i Kiruna kommun. Entreprenaden omfattar anläggande av ytskikt (asfaltering, plattsättning, kantsten, belysning, grönytor m.m.) inom markerade delar nedan totalt ca. 30 000 m2. Uppdraget ska bedrivas som samarbetsprojekt av typen partnering/utökad samverkan med AB04 som grund.
Intern identifierare2024-013
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten
Ytterligare klassificering (cpv): 45233222 Vägbeläggningsarbeten, 45233250 Beläggningsarbeten utom vägbeläggningar, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000