236791-2024 - Resultat
Sverige – Medicinsk analys – Externt Ultraljudsmodulssystem
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelExternt Ultraljudsmodulssystem
BeskrivningRegion Sörmland kommer att införa Cambio Cosmic och i samband med detta ersätta Obstetrix som används inomgraviditets- och förlossningsvården. För att kunna ersätta detta IT-stöd krävs en ultraljudsmodul som kan hantera demätvärden och beräkningar som utförs inom mödravården. Det nya vårdinformationsstödet Cosmic planerades att driftsättas i regionen under Q4 2024. Tanken är att specialistsystemet som ska upphandlas ska tas i produktion samtidigt som Cosmic driftsätts då dessa kommer ha beroenden till varandra och dearbetsflöden och arbetssätt som verksamheterna kommer att arbeta efter inom hälso- och sjukvården.
Intern identifierareIN-IN23-0147
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 85148000 Medicinsk analys
Ytterligare klassificering (cpv): 33112000 Utrustning för medicinsk bildbehandling med ultraljud och doppler
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000
TitelGenerell del