236881-2021 - ResultatSverige-Öjebyn: Sopsäckar och soppåsar av polyeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Avfallspåsar
Referensnummer: Pireva 2020.50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
19640000 Sopsäckar och soppåsar av polyeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Pireva tillhandahåller matavfallspåsar till kommunmedborgarna samt biosäkar för matavfall.
Pireva har tidigare avropat avfallspåsar och tillbehör under SKL Kommentus avtal men genomför nu egen upphandling.
Upphandlingen omfattar löpande behov av avfallspåsar, biokorgar ink. tillbehör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
34928480 Soptunnor och papperskorgar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen