237002-2020 - KonkurrensutsättningSverige-LUDVIKA: Tvätt, disk och rengöringsmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Maskindiskmedel och torkmedel till Storkök 2020
Referensnummer: GNU 2020/33
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Avtalet omfattar succesiva leveranser av maskindiskmedel, torkmedel och rengöringsmedel samt lån av doseringsutrustningar för storkök till kommunerna Borlänge, Falun, Gagnef, Hedemora, Ludvika, Säter och Västbergslagens Utbildningsförbund. I avtalet ingår även återkommande service och funktionskontroll av doseringsutrustning.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39831200 Tvätt, disk och rengöringsmedel, 39831210 Maskindiskmedel, 39831250 Sköljmedel, 39832100 Pulverdiskmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen