237015-2017 - PlaneringSverige-Sundsvall: FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Forskningsstöd med NMT inriktning vid Mittuniversitetet.
Referensnummer: MIUN 2017/1227
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
73000000 FoU-tjänster samt tillhörande konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Mittuniversitetet avser att upphandla ett ramavtal gällande konsultstöd i olika forskningsområden inom NMT området vid Mittuniversitetet. Anbud ska lämnas per ämnesområde.
Anbudsgivare kan välja att lämna anbud på ett eller flera ämnesområden nedan:
* Elektronik/fotonik/elektroteknik,
* Datateknik och informatik,
* Design,
* Kemiteknik,
* Materialteknik.
För mer information se upphandlingsdokumentationen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumentationen.