Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel Kolonial/Kylvaror/Färskvaror
Referensnummer: KS 2017/106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedel till en gemensam distributionscentral.
Syfte och mål
Härmed inbjuder Simrishamns och Tomelilla kommuner Er att lämna anbud avseende livsmedel i enlighet med villkor i detta dokument och dess bilagor. Syftet med denna upphandling är att säkerställa beställarnas behov av livsmedel för nedanstående varugrupp under kommande avtalsperiod. Upphandlingen innefattar köp och distribution av livsmedel till en gemensam distributionscentral. Beställarna har som mål att successivt öka andelen ekologiskt och klimatsmart mat i skolor, förskolor och äldreomsorg samt tillhandahålla rätt kvalitet och servera god och näringsriktig mat. Den varugrupp som avses enligt detta förfrågningsunderlag är: - Kolonial
— Kylvaror/Färskvaror
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen