Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
High temperature and high pressure thermal analysis facility
Referensnummer: LTU-1680-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 33111640 Termografer
II.1.4.
Kort beskrivning
Luleå University of Technology intends to establish a thermal analysis facility to perform thermogravimetric (TGA) and differential scanning calorimetry (DSC) analysis at different temperatures, pressures and environments. The facility will be used in research and education. It will mainly support research on gas storage in porous media, degradation behavior of materials in various environments at high pressures and temperatures and development of high temperature materials.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 1 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33111640 Termografer, 38970000 Forskningssimulatorer, testsimulatorer och simulatorer för vetenskapligt bruk
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen