Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bredbandstjänster.
Referensnummer: RS 2017-47:2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72400000 Internettjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser att skapa ett ramavtal där internettjänster kan avropas till befintliga fiberanslutningar hos följande kommunikationsoperatörer: Telia, IP-Only, Gotlands Energi AB och Bredbandsbolaget.
Beskrivning:
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72411000 Internetleverantörer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen