237153-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Södertälje: Livsmedel, drycker, tobak o d
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TI 2018-1099 Livsmedel och Färsk frukt och grönt
Referensnummer: 18/52
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
II.1.4.
Kort beskrivning
TI 2018-1099 Livsmedel och Färsk frukt och grönt till Södertälje kommun, Nykvarns kommun, Salems kommun, Flens kommun, Tom Tits, Gnesta kommun, Trosa kommun samt Oxelösunds kommun.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15110000 Kött, 15130000 Köttvaror, 15200000 Beredd och konserverad fisk, 15220000 Fryst fisk, fiskfiléer och övrig fisk, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter, 15320000 Frukt- och grönsaksjuicer, 15330000 Beredda eller bearbetade frukter och grönsaker, 15332000 Beredda frukter och nötter, 15400000 Animaliska eller vegetabiliska oljor och fetter, 15500000 Mejeriprodukter, 15510000 Mjölk och grädde, 15530000 Smör, 15540000 Ostprodukter, 15550000 Blandade mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 15800000 Diverse livsmedel, 15820000 Skorpor och kex; bakverk och kakor med konserveringsmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen