237178-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Falun: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Falu lasarett, utbyggnad av hus 09
Referensnummer: RD21/02318
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter
II.1.4.
Kort beskrivning
Detta projekt avser tillbyggnad av hus 09 för att möjliggöra tillskapande av lokaler för IVA, Röntgen, Laboratoriemedicin, Onkologen samt anpassningar på akutkliniken.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 400 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45215000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till hälso- och socialvård, krematorier och offentliga toaletter, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen