237223-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Internetnätverk
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Internettjänst.
Referensnummer: 17107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
32412110 Internetnätverk
II.1.4.
Kort beskrivning
Regionförbundet i Västerbottens län har, i samarbete med IT Norrbotten och Umeå kommuns Upphandlingsbyrå, fått i uppdrag från kommuner och landsting i Norr- och Västerbotten att upphandla behovet av Internettjänst/Internetkapacitet. Här ingår också några kommunala-, regionala- och landstingsägda bolag. Uppdraget baseras på av de olika upphandlande myndigheterna undertecknade fullmakter. Med stöd av tecknat ramavtal kommer enskilda eller samordnade avropsavtal att tecknas med respektive upphandlande myndighet eller enhet.
Samtidigt upphandlas Internettjänst/Internetkapacitet till bolaget AC-Net Externservice AB via en separat kapacitetsförfrågan. Denna kapacitet kommer att vidareförsäljas inom ramen för det uppdrag som bolaget har getts av ägarkommunerna via Regionförbundet i Västerbotten.
Frågor i denna upphandling som inkommer efter v. 27 besvaras v. 31.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32412110 Internetnätverk, 72400000 Internettjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen