Typ av upphandlande myndighet Regionalt eller lokalt organ
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skötsel av utemiljö, Västra Gårdsten.
Referensnummer: GB UH 208-17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar Skötsel av utemiljö inom Gårdstensbostäder AB fastighetsbestånd på Peppar- och Kanelgatan, västra Gårdsten (ca 1 000 lägenheter. Uppdraget är en funktionsentreprenad med angivna minimikrav/frekvenser. Entreprenaden avser perioden 1.12.2017 till 30.11.2019 (2 år). Kontraktet förlängs maximalt 2 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 77313000 Parkskötsel, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen