237269-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Lycksele: Finansiell leasing
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lastbilar för fordonsutbildning.
Referensnummer: UH-2017-77
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66114000 Finansiell leasing
II.1.4.
Kort beskrivning
Tannbergsskolans fordonsprogram ska förnya sin fordonsflotta, där 2 äldre lastbilar återförs till leverantören genom leasingavtalet, och 2 nya ska leasas. Tannbergsskolans fordonsprogram har en uttalad strategi att tillhandahålla sina studenter med utrustning som står i linje med branschen. I detta ingår att förnya lastbilarna med ett intervall om cirka 3 år.
Denna gång väljer Lycksele kommun att upphandla Ramavtal, där avrop kan göras även nästa byte som planeras till 2020-2021.
2 lastbilar önskas, varav ena ska vara en fjärrbil och den andra lastväxlare.
Fordonen kommer leasas med serviceavtal, och de planeras återlämnas i gott skick inför avropen 2020-2021.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 340 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Tung lastbil (Fjärrekipage med skåp)
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66114000 Finansiell leasing, 34134000 Lastbilar med flak och tipptruckar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Tung lastbil med lastväxlare
Del nr: 2