Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förvaltningshuset Ombyggnation av kontorslokaler
Referensnummer: 11905
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.1.4.
Kort beskrivning
Ombyggnation av hela byggnaden från plan 1-6 gällande kontorsplan, personalmatsal, konferensrum, källare med arkiv, teknikutrymmen, korridorer, omklädningsutrymmen samt förråd. Ny entré, ommålning fasad och omläggning takduk/takpapp. Vissa områden i byggnaden behåll intakta. Ombyggnationen etappindelas och slutbesiktas innan ett brukarövertagande.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 70 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45213150 Byggnation av kontorsbyggnad
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen