Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Reservdelar till personbilar och lätta transportbilar
Referensnummer: UH-2019-226
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Sundsvalls kommun har en vagnpark på över 500 fordon som är registrerade som personbilar och lätta transportbilar. Man har en egen verkstad med mekaniker som utför lättare reparationer och servicearbeten på fordon som är 3 år eller äldre och ligger utanför garanti eller serviceavtal. Fordonens innehavstid är ca 5 år. Verksamheten med egen verkstad startade 2018 med två mekaniker och kommer att utökas med en ytterligare mekaniker. Detta innebär att Kommunen kommer att kunna underhålla sin vagnpark själv i större utsträckning än tidigare och behovet av reservdelar förväntas därmed att öka.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 34330000 Reservdelar till lastfordon, skåpbilar och bilar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen