237357-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Miljötekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal Miljökonsulttjänster
Referensnummer: 2019-47
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71313000 Miljötekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser ramavtal gällande miljökonsulttjänster inom Lidköping, Götene, Grästorp, Vara och Essunga kommuner.
Upphandlingen är delad i fyra anbudsområden enligt nedan:
Anbudsområde 1. Miljökonsekvensbeskrivning (MKB)
Anbudsområde 2. Mark och miljökonsulttjänster
Anbudsområde 3. Bullerutredningar
Anbudsområde 4. Riskbedömningar
Anbud kan lämnas på ett eller flera anbudsområden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1. Miljökonsekvensbeskrivning (MKB)
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar ramavtal gällande miljökonsulttjänster enligt nedan anbudsområde.
Del nr: Anbudsområde 2. Mark och miljökonsulttjänster
71313430 Analys av miljöindikatorer för bygg- och anläggningsarbeten
Del nr: Anbudsområde 3. Bullerutredningar
71313100 Konsulttjänster för bullerkontroll
Del nr: Anbudsområde 4. Riskbedömningar,
71313400 Miljökonsekvensbedömning för bygg- och anläggningsarbeten, 71313410 Riskbedömning för bygg- och anläggningsarbeten