Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Användarlicenser, underhållsplattform
Referensnummer: VLL 100-2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48220000 Programvara för Internet och intranät
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar en lösning som ska genom mobilt gränssnitt möjliggöra tillgänglighet av Maximo systemet via mobila enheter som smartphones, plattor, bärbara datorer och PC. Upphandlingen omfattar 200 licenser på en sådan lösning med en option på en så kallad Enterprise licens samt en option på en timpott om 500 konsulttimmar för driftsättning, anpassning och utveckling.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48220000 Programvara för Internet och intranät, 48780000 Programvara för system, lagring och innehållshantering, 48000000 Programvara och informationssystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen