237396-2021 - ResultatSverige-Varberg: Installation av elektriska ledningar och armatur
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elarbeten
Referensnummer: KS 2019/0402
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Varbergs Kommun tillsammans med bolag upphandlar Ramavtal - Elarbeten. Entreprenadform är utförande- eller totalentreprenad och anges vid avrop. Ramavtal tecknas med maximalt 4 entreprenörer i rangordning per anbudsområde. Möjlighet till förnyad konkurrensutsättning finns. Några lästips att enkelt se avtalens omfattning och tillämpning: AFC/D.1 Omfattning AFC/D.43 Avrop AFC/D.61 Ersättning.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 45317000 Övriga elinstallationsarbeten, 51110000 Installation av elektrisk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen