237462-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Östersund: Fastighetsförvaltning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Yttre skötsel Frösön, Torvalla - Östersundshem AB
Referensnummer: 19/42
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
75123000 Fastighetsförvaltning
II.1.4.
Kort beskrivning
Entreprenaden omfattar teknisk fastighetsförvaltning, tillsyn och skötsel av mark och byggnader för Östersundshems fastigheter i Torvalla respektive Frösön. Upphandlingen är uppdelad på två anbudsområden.
UF1 ALLMÄN ORIENTERING
Entreprenaden omfattar snöröjning och halkbekämpning av gator, parkeringsplatser, gång- och cykelvägar, vid piskplatser etc. samt skötsel av utemiljön vid bostäder, äldreboenden, industrilokalersom ägs eller förvaltas av Beställaren i Östersunds kommun. Entreprenadens omfattning framgår av under UF.3.2..2 angivna handlingar i upphandlingsdokumentet.Utemiljön / SnöröjningSkötselytor framgår av K1 Omfattning. Utförande av skötseln ska ske enligt i kontraktet ingående bilagor. Variationer kan förekomma mellan åren beroende på t ex ändrad skötselinriktning eller inköp/försäljning av fastigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77300000 Trädgårdstjänster, 77314000 Markskötsel, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning, 98341130 Fastighetsskötsel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen