237502-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Restaurang- och serveringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Servering och drift av tillagningskök
Referensnummer: UH-2019-8
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55300000 Restaurang- och serveringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdragsgivaren äger byggnad under uppförande på fastigheten Gasklockan 10 i Västerås. Byggnaden kommer när den är färdigställd att innehålla en personalrestaurang för Uppdragsgivarens personal samt personal hos vissa övriga verksamheter i Fastigheten (för närvarande Mälarenergi AB med tillhörande dotterbolag och VafabMiljö Kommunalförbund). I personalrestaurangen kommer att finnas ett tillagningskök.
Uppdragsgivaren har för avsikt att lägga ut driften av tillagningsköket på en självständig operatör som genom uppdraget erhåller möjlighet att försälja sina produkter.. Personalrestaurangen är inte öppen för allmänheten men kommer vara tillgänglig för personal inom de verksamheter i Fastigheten som har tillträde till personalrestaurangen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55300000 Restaurang- och serveringstjänster, 55500000 Matsalstjänster och catering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen