237503-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Mora: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Vinterväghållning för fastighetsbolagen i Älvdalen, 2019/44
Referensnummer: 2019/44
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Snöröjning åt Norra Dalarnas Fastigheters och Lokaler.
Administrativa bestämmelser, avtalsvillkor och kravspecifikation är de samma för denna upphandlingens båda delar.
118 879 kvm hårdgjord yta i Älvdalen
42 212 kvm hårdgjord yta i Särna/Idre
Detta är en uppskattning baserat på att hälften av ytan på deras fastigheter är asfalterad men det är en uppskattad siffra och inte mätt annat än på kartan.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
Högsta antal delkontrakt som kan tilldelas en anbudsgivare: 2
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del 1) Älvdalen, 2019/44
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Norra Dalarnas Fastigheters och Norra Dalarnas Lokalars ytor i Älvdalen kyrkby.
Del 2) Särnas/Idre, 2019/44
Del nr: 2
Norra Dalarnas Fastighters (NDF) och Norra Dalarnas Lokalers (NDL) ytor i Särna/Idre kyrkby.