Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunal parkeringsövervakning, flyttning av fordon, bärgning av fordon och tillhandahållande av uppställningsplats 2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50118100 Bärgning av bilar
II.1.4.
Kort beskrivning
Parkeringsövervakning och fordonsflytt inom hela Luleå kommun med tillhörande administrativa arbetsuppgifter
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 15 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50118100 Bärgning av bilar, 50118400 Bärgning av motorfordon, 66519700 Administration i samband med bärgning, 98351110 Tjänster utförda av parkeringsvakter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen