237559-2022 - ÄndringSverige-Göteborg: Miljötjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Övervakning av marina invasiva arter
Referensnummer: 0256-22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90700000 Miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Havs- och vattenmyndighetenss, HaV:s, övervakningsprogram i marin miljö Främmande arter1 inrättades 2019. Provtagning sker idag på 20 stationer fördelade i 9 av 12 havsbassänger i Västerhavet, Öresund och egentliga Östersjön. Stationernas geografiska läge baseras på en ”hotspot”-modell över potentiella habitat för arter som riskerar att introduceras inom en snar framtid genom mänskliga aktiviteter. Ytterligare stationer planeras i de tre havsbassängerna i Bottniska viken.
För att fortsätta övervakningsprogrammet görs nu en öppen upphandling av Havs- och vattenmyndigheten inom övervakning.