237561-2017 - ResultatSverige-Märsta: Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Planarkitekter och översiktsplanerare.
Referensnummer: UH-2017-50
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun har för avsikt att upphandla Arkitektkonsulter för översiktlig planering, detaljplanering och programskisser.
Upphandlingen är delad i två (2) områden:
Tre (3) leverantör i varje grupp.
— Ramavtalsområde 1. Planarkitekt.
— Ramavtalsområde 2. Översiktsplanerare.
Anbud kan lämnas på en eller både grupper. Områdena utvärderas separat.
Avtalstid tre (3) år från avtalstecknande med möjlighet till förlängning med ett (1) år.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Planarkitekt
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71210000 Arkitektoniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Översiktsplanerare
Del nr: 2