237614-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Motala: Kyl- och ventilationsutrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ventilationsfilter
Referensnummer: UH-2021-41
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter hanterar ett större antal filter. Byte sker med olika intervaller. De mest frekventa filtertyperna är ePM10 60 %, ePM2,5 50 %
Och ePM1 65 % (äldre beteckn. F5, F6 samt F7) Även en del specialfilter kan förekomma.
Övriga filterstorlekar utöver de som ska beräknas enligt anbudsutvärdering nedan ska följa motsvarande filteryta i förhållande till flöde enligt ”2020-01 ECP 11 FIL 2020 Technical Certification Rules”
Offererade filter ska vara P-märkta enligt certifieringsregel CR055 ”Luftfilter för ventilationsanläggningar” eller liknande. Vid liknande märkning ska leverantören bifoga uppgifter som styrker att filtren är lika med P-märkning, Certifikat kan omfatta en produktgrupp, även benämnt produktfamilj, och kan således innefatta fler artiklar än den som är provad. Produkterna ska uppfylla Europeisk och Svensk standard SS-EN ISO 16890-4:2017.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Priser
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Art: Filter. ventalitionsfilter
Omfattning: Motala och Mjölby kommun, volym variera under avtalsperioden.
Mängd: Volymerna variera, värde ca 3,8 miljoner kr för hela upphandlingen.
Del nr: 2