237619-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Sanering av anläggningar – Sanering av skadedjur, insekter samt sent upptäckta dödsfall
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelSanering av skadedjur, insekter samt sent upptäckta dödsfall
BeskrivningUppdraget gäller att till fast årspremie vid uppkomst sanera och bekämpa: - Alla typer av skadedjur och skadeinsekter, inklusive vägglöss. - Träskadeinsekter samt åtgärda skador orsakade av dessa. - Sent upptäckta dödsfall. Uppdraget innefattar även andra funktioner som kan uppstå inom ramen för saneringsuppdraget, exempelvis hantering av olika typer av fågelproblem, utplacering av betesstationer, rådgivning, skadedjurssanering av lösöre eller andra specifika behov.
Intern identifierareKLF 2024/1741
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 90920000 Sanering av anläggningar
Ytterligare klassificering (cpv): 90922000 Bekämpning av skadedjur och skadeinsekter, 90923000 Desinfestation av råttor
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareSanering av skadedjur, insekter samt sent upptäckta dödsfall