23766-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggnadsanläggning – Byggentreprenad strategisk partnering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelByggentreprenad strategisk partnering
BeskrivningKarlshamnbostäder AB är ett kommunalägt bolag som äger och förvaltar allmännyttiga bostäder inom karlshamnskommun. Karlshamn kommun har samlat alla sina helägda bolag inom koncernen Stadsvapnet i Karlshamn AB. Bolagen ägs till 100 procent av Karlshamn kommun och kommunfullmäktige utser styrelse och ger ägardirektiv för bolagen. Som kommunalt bostadsbolag har vi ett stort ansvar. Dels för att skapa boendemöjligheter för alla, men också för att bedriva en affärsmässig verksamhet. Vi vet att vårt arbete får stor påverkan för många Karlshamnsbor, men också på vår miljö. Det är vi både stolta över och ödmjuka inför. På Karlshamnsbostäder är vi ca 55 medarbetare som varje dag arbetar för att skapa riktigt bra boenden för våra hyresgäster. Det mesta gör vi själva – allt från att svara i telefon och skriva hyreskontrakt till att reparera, underhålla och klippa gräs. Vi ägnar oss också mycket åt boinflytande och bosocialt arbete. T.ex. ronderar vi på kvällarna för att skapa en tryggare boendemiljö och anordnar familjedagar och odlingar för våra hyresgäster att umgås vid. Karlshamnsbostäder håller även på med Fastighetsutveckling av bostäder inom kommunen. Karlshamnsbostäder har därför köpt Karlshamn 2:13 på Möllebacken. Fastigheten har en ny detaljplan som vann laga kraft 2022-04-21. Du kan hitta alla detaljplandokument på https://www.karlshamn.se/kontaktkort/ny-detaljplan-imollebacken/ Karlshamnsbostäder vill härmed i denna upphandling bygga bostäder på denna fastigheten. Antalet lägenheter och byggnation bör följa detaljplanen. För att lyckas med infrastruktur, parkeringar m.m kan det krävas övriga kringarbeten på andra fastigheter. Klimatkrav är viktigt för bolaget vid nybyggnation och därför kommer vi att använda oss av i projekteringen ”VÄGLEDNING Klimatkrav vid upphandling av byggprojekt” som ”IVL Svenska Miljöinstitutet 2020” givit ut
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45210000 Byggnadsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:108620:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211341 Byggnation av lägenheter, 45211300 Byggnation av bostäder, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder