237697-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Jönköping: Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Oberoende breddad rådgivning vid byggnadsinvesteringar
Referensnummer: 3.2.11-00221/18
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71241000 Genomförbarhetsstudie, rådgivning och analys
II.1.4.
Kort beskrivning
Rådgivning vid byggnadsinvesteringar.
Upphandlingsförfarande.
Vi genomför upphandlingen som ett öppet förfarande enligt lagen (2016:1145) om offentlig upphandling (LOU).
Avtalsparter och avtalets värde.
Vi kommer att skriva avtal med de leverantörer som klarar de obligatoriska kraven.
Avtalens värde kommer att räknas ut genom att det budgeterade beloppet som är 5 000 000 kr, divideras med det antal leverantörer som klarar de obligatoriska kraven.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Bakgrund & inriktning.
Jordbruksverket har ansvar för genomförande av kompetensutveckling inom landsbygdsprogrammet för att öka konkurrenskraften i svenska jordbruks- och trädgårdsföretag under programperioden 2014–2020.
Målet med insatsen är att förbättra och förstärka kompetensen i samband med planering av större byggnadsinvesteringar. Genom en målstyrd och strukturerad process, finns det bättre möjligheter att erhålla en mer kostnadseffektiv investering, med lägre investeringsutgift och förbättrad konkurrenskraft i den planerade produktionen. För att lyckas med denna typ av satsningar krävs olika typer av kompetenser och erfarenheter av både rådgivare och företagare. Det kan till exempel handla om marknadsanalys, kundorientering, produktutveckling, ekonomisk analys, projektering, byggprojektledning, produktion, anpassning av befintlig verksamhet till investeringen etc. I många fall samverkar inte de olika kompetenserna, genom att arbeta gemensamt och strukturerat. Olika kompetenser förefaller arbeta med ”sitt” avgränsade uppdrag, exempelvis planering av djurskydd, framtida produktion, ekonomiska kalkyler, tillståndsärenden etc. En orsak till detta torde vara att man inte vill/kan/förväntas belasta kunden och byggprojektet med dubbla konsulttimmar som det innebär att arbeta gemensamt och tillsammans under planeringen. I samband med Jordbruksverkets projekt ”smarta stallbyggnader” har fler aktörer vittnat om nyttan av att just samverka strukturerat kring ett gemensamt uppdrag och mål. Genom att flera kompetenser samverkar integreras flera frågeställningar där nya lösningar kan nås.
Syftet med denna aktivitet är att hjälpa lantbruksföretagarna att sätta mål för, planera, bedöma och genomföra investeringen, på ett bättre sätt och på så vis öka konkurrenskraften. Rådgivningsinsatsen riktas till att erbjuda subvention för de extra/dubbla konsulttimmarna som det gemensamma och strukturerade arbetssättet/processen kräver.
Rådgivningen ska kunna avse hela företagets verksamhet som berör av investeringen.