237698-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Järfälla: Rensning av avlopp
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Stamspolning och avloppsrensning
Referensnummer: 20/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90470000 Rensning av avlopp
II.1.4.
Kort beskrivning
Målet men denna upphandling är att teckna ramavtal med en (1) entreprenör för service- och underhållsarbeten avseende avloppsrensning samt spolning av stammar, stickledningar, slamsugning av dagvattenbrunnar samt rensning av rännor och rör och liknande arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 10 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45232410 Underhållsarbeten för avlopp, 45259100 Reparation och underhåll av anläggning för avloppsvatten, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 90400000 Avloppshantering, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Järfällahus upphandlar ramavtal för service och underhållsarbeten avseende avloppsrensning och spolning av stammar, stickledningar, slamsugning av tvättrännor samt sugning av dagvattenbrunnar. Det är ett ramavtal med en leverantör och leveranser tidigare år har varit värda ca 1 600 000 per år