Typ av upphandlande myndighet Annan typ: Statligt ägt aktiebolag
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
IT-drifttjänster
Referensnummer: SPF2020-001
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72700000 Datanätstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
IT-Drifttjänster omfattande:
— Servicedesk
— IT-drift
— Infrastrukturförvaltning
— IT-arbetsplats
— Service management
Företrädesvis med bemanning på plats i Specialfastigheters lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 72222300 IT-tjänster, 72260000 Programrelaterade tjänster, 72514000 Drift av dataanläggning, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen