237766-2019 - ResultatSverige-Alingsås: Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Resebyråtjänster
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
63500000 Tjänster utförda av resebyråer, utflyktsarrangörer och turistbyråer
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av resebyråtjänster
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Alingsås kommun upphandlar Resebyråtjänster för att tillgodose våra verksamheters behov av bokningstjänster i samband med tjänste- och gruppresor inom landet som utrikes. Resebyrån ska vid beställning av flyg, tåg hotell etc. alltid erbjuda kunden bästa bokning till lägsta pris. Resebyrån ska erbjuda en fullservicetjänst, det innebär bland annat:
— bokning av flyg-, tåg-, buss- och båtresor, både inrikes och utrikes
— bokning av anslutningstransport till flygplats/tåg-/busstation/hamn, inrikes och utrikes
— bokning av hyra av fordon, inrikes och utrikes
— bokning av grupp- och konferensarrangemang (som går utanför UM's avtal gällande konferenser)