237768-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd – Konsultstöd E-nämnden
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultstöd E-nämnden
BeskrivningNorrbottens E-nämnd upphandlar ett ramavtal för konsultstöd till projekt initieras av E-nämnden. Upphandlingen omfattar 14 kommuner i Norrbotten och syftar till att stödja den nationella strategin för e-samhället. Projekten kan inkludera gemensam systemdrift, verksamhetsutveckling, upphandlingar och support. Målet är att effektivisera resurser, stärka kompetensförsörjningen och förbättra servicen till medborgare och företag.
Intern identifierare25INK055
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Ytterligare klassificering (cpv): 72222300 IT-tjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0000