237769-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Boden: Lås
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
E-lås
Referensnummer: 21/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
44521100 Lås
II.1.4.
Kort beskrivning
Stiftelsen Bodenbo vill införa elektroniskt låssystem till samtliga portdörrar och gemensamhetsutrymmen i befintliga fastigheter. Detta för att komma ifrån användandet av enskilda nycklar samt för att öka säkerheten för hyresgäster. Uppskattningsvis handlar det till om en kvantitet på ca 200 st. elektroniska lås som implementeras under avtalsperioden.
Införandet av låssystemet görs etappvis enligt en tidplan som tas fram av beställaren i samråd med leverantören.
Upphandlingen avser ett kontrakt med en leverantör för skalskydd (endast portar och gemensamhetsutrymmen exklusive tvättstugor). Som option äger beställaren även rätt att beställa låssystem för lägenhetsdörrar samt invändiga passagedörrar.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
44500000 Verktyg, lås, nycklar, gångjärn, fästen, kedjor och fjädrar, 44520000 Lås, nycklar och gångjärn, 44521100 Lås, 44521110 Dörrlås, 44521120 Elektroniskt säkerhetslås, 44522400 Låsdelar, 45311200 Elektriska kopplingsarbeten, 51100000 Installation av elektrisk och maskinteknisk utrustning, 51110000 Installation av elektrisk utrustning, 98395000 Låssmedstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Införandet av Låssystemet görs etappvis enligt en tidplan som tas fram av beställaren i samråd med leverantören.