237810-2025 - Konkurrensutsättning
Sverige – Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner – Besiktningstjänster Utbildningsförvaltnignen
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelBesiktningstjänster Utbildningsförvaltnignen
BeskrivningUppdraget omfattar att under avtalstiden tillhandahålla en besiktningsgrupp för avrop från beställaren. Uppdraget kan komma att omfatta myndighetsbesiktningar, granskning av handlingar, utföra förbesiktningar, särskilda besiktningar, efterbesiktningar, statusbesiktningar, slutbesiktningar och garantibesiktningar. Uppdrag i detalj och tider anges vid respektive avrop från ramavtalet. Uppdrag kan komma att omfatta en hel besiktningsgrupp eller enstaka discipliner. Beställaren ska även ha möjlighet att avropa ytterligare besiktningsdiscipliner.
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71631400 Teknisk besiktning av tekniska konstruktioner
Ytterligare klassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareBesiktningstjänster Utbildningsförvaltnignen