237811-2019 - ResultatSverige-Halmstad: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utveckling, underhåll och support av Platina
Referensnummer: 2019/0135
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar teknisk rådgivning, utveckling, underhåll, support samt felsökning och åtgärder för att säkerställa driften av systemet Platina. I uppdraget ingår systemutveckling och hantering av uppgraderingar och uppdateringar samt underhåll av anpassningar och funktionalitet.
Omfattning
Denna upphandling omfattar teknisk rådgivning, utveckling, underhåll, support samt felsökning och åtgärder för att säkerställa driften av systemet Platina. I uppdraget ingår systemutveckling och hantering av uppgraderingar och uppdateringar samt underhåll av anpassningar och funktionalitet.
Upphandlingen kommer att resultera i ett avtal med en (1) leverantör.
Avtalet omfattar perioden 1.6.2019 - 30.6.2021. Under perioden 1.6.2019 - 30.6.2019 ska enbart implementering av avtalet ske, nuvarande avtal löper t.o.m.. 30.6.2019.
HFAB äger rätt men är inte skyldig att förlänga avtalet på oförändrade villkor med maximalt 48 månader fördelat på en eller flera omgångar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71356300 Tekniska stödtjänster, 72253000 Helpdesk- och stödtjänster, 72261000 Stödtjänster för programvara, 72267100 Underhåll av IT-programvara, 72600000 Datorstöd och rådgivningstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen