Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
Avsnitt I: Upphandlande enhet
Namn och adresserOfficiellt namn: Umeå Energi Aktiebolag
Nationellt registreringsnummer: 556097-8602
Postadress: Löpevägen 3
Ort: Umeå
Nuts-kod: SE Sverige
2. Testledare. Ansvarar för och leder testarbete. Ca 4 200 h/år.
5. Process IT – specialist. Svarar för specialistkompetens inom visst kunskapsområde kring den tekniska plattformen. Ca 500 h/år.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Benämning på upphandlingen
Systemutvecklare
Del nr: 1
Ytterligare CPV-kod(er)
72611000 Tekniskt datastöd, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster, 72254100 Systemprovning, 72230000 Utveckling av kundanpassad programvara, 72240000 Systemanalys och programmering
Plats för utförandeNuts-kod: SE Sverige
Nuts-kod: SE331 Västerbottens län
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar följande 5 tjänsteområden tillika anbudsområden:
Se bilaga Kravspecifikation kompetensområden IT konsulter för mer detaljerad beskrivning av tjänsterna.
Information om optioner
Option: nej
Information om EU-medel
Kontraktet är knutet till projekt och/eller program som finansieras med EU-medel: nej
Kompletterande upplysningar
Testledare
Del nr: 2
IT tekniker – generalist
Del nr: 3
IT tekniker – specialist
Del nr: 4
Process IT (specialist)
Del nr: 5
Typ av förfarande
Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling
Information om ramavtal eller dynamiskt inköpssystemUpphandlingen omfattar upprättandet av ett ramavtal
Information om avtalet om offentlig upphandling
Upphandlingen omfattas av avtalet om offentlig upphandling: ja
Administrativ information
Tidigare offentliggörande angående detta förfarandeMeddelandenummer i EUT: 2017/S 028-050423 Information om avslutande av det dynamiska inköpssystemet
Information om avslutande av anbudsinfordran i form av ett periodiskt meddelande
Avsnitt V: Kontraktstilldelning
Benämning på upphandlingen:
Ett kontrakt/delkontrakt tilldelas: ja
Datum för beslut om tilldelning av kontrakt
Upplysningar om kontraktets/delens värde
Information om underentreprenader
Erlagt pris vid förmånliga inköp
Avsnitt VI: Kompletterande upplysningar
Behörigt organ vid överprövningOfficiellt namn: Förvaltningsrätten i Umeå
Postadress: Box 193
Postnummer: 901 05
Land: Sverige
Telefon: +46 90-177400
Fax: +46 90-137588
Datum då meddelandet sänts