237948-2023 - ResultatSverige-Umeå: Redovisning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Revisionstjänster bolag
Referensnummer: 22269
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79211000 Redovisning
II.1.4.
Kort beskrivning
Revision av Umeå kommuns helägda bolag och angivna dotter/intressebolag, angivna dotterbolag till kranskommuner samt koncernredovisning för övergripande koncern och underkoncerner. Upphandlingen gäller för räkenskapsåren 2023-2026.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79211000 Redovisning, 79212000 Revision
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Sedvanlig års och delårsbokslut samt revisionsnära konsultuppdrag. Upphandlingen omfattar även kontakter med valda Lekmannarevisorer och det sakkunniga biträdet. Takvolym 5,4 M SEK.