237965-2021 - ResultatSverige-Västervik: Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Aktivrullstolar
Referensnummer: U-130-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33193000 Invalidfordon, rullstolar och tillhörande utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser kommunernas behov av aktivrullstolar inom vård- och hemmiljö. Upphandlande kommuner beställer aktivrullstolar med tillbehör och reservdelar för ca 1 300 000 SEK per år. Omfattningen är baserad på tidigare års statistik och ska endast ses som en vägledning för leverantören. Beställaren förbinder sig inte att avropa en bestämd kvantitet eller värde.
Avtalets takvolym beräknas till 6 500 000 SEK på hela avtalsperioden.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33193120 Rullstolar, 33193121 Motordrivna rullstolar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen