238012-2023 - Frivillig förhandsinsynSverige-Visby: Detektions- och analysutrustning
Meddelande om frivillig förhandsinsyn
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Frivillig förhandsinsyn - Instrument för analys av sänkningsreaktion
Referensnummer: HSN 2023/347
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38430000 Detektions- och analysutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Gotland har för avsikt att ingå avtal med Triolab AB avseende köp av automatiserat SR-instrument till Region Gotland, och vill genom denna förhandsinsyn bereda möjlighet för andra aktörer att ta del av denna information.
Region Gotland har under hösten 2022 genomfört en marknadsundersökning i syfte att kartlägga leverantörsmarknaden av analysinstrument. Resultatet visar att det endast finns en leverantör på marknaden som kan leverera instrument som uppfyller de krav på Westergrensmetoden som Regionen ställer.
Regionen har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14 § punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Triolab AB org. nr. 556352-9295 avseende instrument för analys av sänkningsreaktion inklusive erforderliga förbrukningsmaterial, reservdelar, serviceavtal, support och garantier.
Avtal kommer inte ingås förrän minst 10 dagar har gått från den dagen annonsen om förhandsinsyn publicerats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
38434520 Apparater för analys av blod
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser köp av automatiserat SR-instrument till Region Gotland.