238032-2018 - ResultatSverige-Nässjö: Avfallshantering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Behandling matavfall
Referensnummer: 3.3.2 17-240
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90510000 Avfallshantering
II.1.4.
Kort beskrivning
Nässjö Affärsverk AB och Njudung Energi avser att upphandla ramavtal gällande omhändertagande av matavfall.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90500000 Avfallstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Beskrivning av upphandlingen.
Nässjö Affärsverk AB, i förfrågningsunderlaget även benämnt som NAV, och Njudung Energi Vetlanda AB, i förfrågningsunderlaget även benämnt som NEV, i samverkan, inbjuder intresserade att lämna anbud gällande ramavtal för omhändertagande av matavfall från hushåll, livsmedelsbutiker och restauranger för rötning.
NAV administrerar och genomför upphandlingen inklusive tilldelning och NEV har lämnat fullmakt, se bifogad bilaga Fullmakt, till NAV för detta.
Benämning.
Förfrågningsunderlagets delar avser upphandling benämnd Behandling matavfall.
Upphandlingens referensnummer.
Upphandlingens referensnummer är 3.3.2 17-240.
Upphandlande myndigheter.
Upphandlande myndigheter för denna upphandling är Nässjö Affärsverk AB.
Organisationsnummer: 556038-7044 571 80 Nässjö och Njudung Energi Vetlanda AB.
Organisationsnummer: 556107-7248, Box 154, 574 22 Vetlanda.
Grund för tilldelning av kontrakt.
Upphandlande myndigheter kommer att anta det anbud som är det ekonomiskt mest fördelaktiga med pris som grund för respektive anbudsområde.