238054-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Västerås: Tillhandahållande av programvara
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Systemstöd för särskilda persontransporter
Referensnummer: IN-IN22-0513
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72268000 Tillhandahållande av programvara
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att ersätta nuvarande system och moduler med modernare
verksamhetssystem, med funktionalitet som ger effektivt stöd för hantering av resenärernas
serviceresor och möjlighet att effektivisera de interna arbetsprocesserna inom serviceresor och
tillhörande supportfunktioner myndighetsutövning, tillståndsgivning, ekonomi, digitalisering och
marknad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48219300 Programvara för administration, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48445000 Programvara för kundhantering, 48810000 Informationssystem, 72253200 Stödtjänster för system, 72263000 Programimplementation
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
marknad